Марий кугыжаныш йылме, 6 класс, Марий драме театрын пайремже
план-конспект урока (6 класс) на тему

Крылова Алевтина Львовна

Тема: Марий кугыжаныш драме театрын лумгечыже. Anniversary of Mari State Dramatic Theatre

Тип урока: урок изучения нового материала

Технология урока: педагогическая мастерская (урок ценностной ориентации)

Цель: Познакомить с марийским национальным драматическим театром. Выпустить поздравительные газеты в подарок театру.

Задачи:

1)    Формировать умение определять тему урока, характеризовать героев; повышать интерес к процессу обучения и активного восприятия учебного материала.

2)    Развивать творческие способности, совершенствовать монологическую и диалогическую речь.

3)    Воспитывать любовь к родине, к культуре стран изучаемых языков.

Оборудование: презентация, видео-материал, листы А3, гуашь, книги про театр, куклы (Салика и Робин), раздаточный материал.

Работа на уроке проводится в группе.

УУД:

1.     Личностные:

- формирование у обучающихся сознательного отношения к изучению языков с помощью героев

           - формирование понимания важности владения несколькими языками,  что является мотивом к изучению марийского и английского языков

           - формирование у обучающихся уважительного отношения к одноклассникам, к культуре родного края и стран изучаемого языка

 

2.     Регулятивные:

     - формирование постановки новых учебных задач

     - использование изученного материала в новых ситуациях

     - осуществление оценивания результатов деятельности одноклассников

 

3.     Познавательные:

- умение ставить цель

- обобщение

- применение слов и словосочетаний, синтаксических конструкций в ситуациях общения

- нахождение в учебниках нужной информации в рамках изучаемой темы

 

4.     Коммуникативные:

     - планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками

     - владение диалогической речью

 

 

Ход урока:

1. Организованное начало урока.

Т - Салам лийже! Шичса.

Т - Йоча-влак, тиде ко?

Й - Салика.

Т - Салика деке таче йолташыже Англий гыч толеш. Те англичан йылмым паледа? Саликан йолташыжым мемнан рудоланан достопримечательностьшо дене палдараш кулеш. Те мыланем полшеда?

Й - Полшена.

Т - А те могай достопримечательностьым паледа?

Й - Кремль, тоштер-влак, Шкетан лумеш театр.

Т - Шкетан лумеш театр тений могай лумгечым палемда?

Й - 29 ноябрьыште театрлан 95 ий темеш.

Т - Чын. Тугеже урокышто мо нерген кутыраш туналына? Мом пален налшаш улына?

Й -

Т - Чын. Саликан йолташыжым пайремыш ужына мо? Пайремыш полек деч посна каяш лиеш мо?

Й - Уке.

Т - Мемнан полекна пайрем газет лиеш. Таче урокышто шке кидда дене пайрем газетым ямдылышаш улыда. Тыланда планым пуэна, тудын почеш пашам ышташ туналыда.

 

T. -  Good morning children

Pp – Good morning, Good morning, Good morning to you

        Good morning, dear teacher, I’m glad to see you

T. – You know, I’m not alone. Do you remember our friend from London? What’s his name?

Pp – Robin

T – Yes, you are right! And what are you talking about now?

Pp – Sights of Yoshkar – Ola

T – And what about London! Do you know any sights of London?

Pp – Westminster Abbey, Tower of London,…, Globus Theatre

Т – Now open your books and match the sights of London

 

Т - Йоча-влак, Йошкар-Олаште Шкетан театрым аклат, а Лондонышто Глобус театрым. (доскаште фото)

 

2. Икымше лаштыктеатрын историйже.

2.1. Газетым лумдымаш.

Т - Урок туналтышыште ме пайрем газетым ямдылыме нерген ойлышна. Кызыт тыланда газетлан лумым шонаш кулеш. Тендан ончылныда паша план уло. Тиде план почеш таче пашам шуктышаш улыда.

Т - Те могай луман газетым луктыда?

Й - Театрым йоратыше-влак.

Т - А те?

Й - Республикын кугешнымашыже.

Т - Газетышкыда моторын возен шындыза.

Т - Кажне театрын шке эртыкше (историйже) уло. Шкетан театрын эртыкше нерген Михайлова Таня ден Ильина Ангелина каласкален пуат.

2.2. Йоча-влакын каласкалымышт.

2.3. Каласкалыме почеш паша.

Слайдыште

·        Театрын шочмо кечыже кунам? (29.11.1919)

·        Икымше спектакльын лумжо. (Закон шумлык)

·        Икымше театр полатым кунам чоненыт? (1926 ийыште)

·        1948 ийыште театрлан кон лумжым пуымо? (Шкетанын лумжым)

·        Тиде театр кушто верлана? (Ленин площадьыште)

·        Могай спектакль 75 ий наре сцене гыч ок коран?

Т - Молодцы!

2.4. «Салика» спектакль гыч фрагментым ончымаш.

Т - Кызыт ме тендан дене «Салика» спектакль гыч суан куштымашым ончалына.

Т - Келшыш?

 

Физкультминутка

 

2.5. Театрыште шкем кучымаш.

 

T – Have you ever been to the theatre?

Pp – Yes/No

T – Let’s remember some rules how to behave in the theatre? So you’ll see small scenes. Your task is to find mistakes in behavior in the theatre. First let’s remember the modal verb “должен”

Pp – must

T – What is the English for “не должен”?

Pp – mustn’t

T – That’s right! Let’s see the scenes.

 

(children play small scenes)

 

1.     Chocolate.

 

You mustn’t eat during the performance.

 

2.     Seating.

 

You must go to your seat face to face.

 

3.     Telephone.

 

       You must switch off your phone.

 

 

3. Кокымшо лаштык – кучык сценкым модмаш.

Т - Шкем театрыште кучымо нерген правилым паледа. Спектакльыште ко модеш? (Актер).

 

Т - Кызыт ме тендан дене шке актер лийын ончена.

 

 

3.1. Модмаш.

С.Г.Чавайнын «Соснаигын изаже» ойлымашыже почеш йоча-влак сценкым модын ончыктат.

 

4. Кумшо лаштык – пайрем газетым лукмаш.

4.1. Пайрем газетым лукмаш.

Т - Йоча-влак, пайрем газетым лукташ жап.

 

 T. – You must have each part of your plan in your newspaper!

 

(«Салика» спектакль гыч сем йонга).

 

4.2. Шке пашам аралымаш.

(йоча-влак шке пашаштым аралат).

 

5. Аклымаш.

 T – Let’s give marks to the groups for your newspapers. You can see the pictures of the theatre on your tables. What colour are they?

Pp – Green, yellow, red.

 

Т - Тыланда икте-весын газетым аклыман. Келша гын, ужар тусаным пижыктеда; келша, но эше ала-мом ешарыман – нарынче тусаным; ок келше гын – йошкар тусаным. Салика ден Робин тыгак тендан пашадам аклат.

 

T – Children, Robin likes your work very much and he wants to invite you to see London sights!

Pp – Thank you

 

Т - Тиде газетшым молан ыштышна? Салика ден Робинлан пайрем газетым пуэна, нуно театрым саламлаш каят. Айста нунын дене чеверласена. Чеверын.

 

T – Let’s say good bye to Robin and Salica!

Pp – Чеверын. Good Bye

 

6. Монгысо паша.

·        Йошкар-Оласе вес театр нерген ешартыш материалым муаш

·        Театр нерген синквейным шонаш

·        Театрыште шкем кучымо нерген правилым марла возаш

·        Глобус театр нерген презентацийым ышташ (англ)

·        Театр нерген почеламутым муаш (англ)

 

7. Рефлексий.

 

Т – Урокышто шындыме цель ден задачым шуктышна мо? Мом пален налда?

Й -

Т – Урок тыланда келшен гын, театрыш каяш ямде улыда гын, смайликым театр полатыш пижыктыза.

Й – пижыктат

Т – Ужам, те чыланат театрыш каяш ямде улыда, урок тыланда келшен.

Т – Do you remember Robin invited you to see London sights.

T – Каена мо?

      Чеверын. Вес гана ужмешке!

Т – The lesson is over good bye.

Pp – Good bye

 

Скачать:

ВложениеРазмер
Office presentation icon teatr.ppt2 МБ
Файл mariy_kugyzhanysh_drame_teatr.docx26.25 КБ

Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:



Предварительный просмотр:

Тема: Марий кугыжаныш драме театрын лумгечыже. Anniversary of Mari State Dramatic Theatre

Тип урока: урок изучения нового материала

Технология урока: педагогическая мастерская (урок ценностной ориентации)

Цель: Познакомить с марийским национальным драматическим театром. Выпустить поздравительные газеты в подарок театру.

Задачи:

  1. Формировать умение определять тему урока, характеризовать героев; повышать интерес к процессу обучения и активного восприятия учебного материала.
  2. Развивать творческие способности, совершенствовать монологическую и диалогическую речь.
  3. Воспитывать любовь к родине, к культуре стран изучаемых языков.

Оборудование: презентация, видео-материал, листы А3, гуашь, книги про театр, куклы (Салика и Робин), раздаточный материал.

Работа на уроке проводится в группе.

УУД:

  1. Личностные:

- формирование у обучающихся сознательного отношения к изучению языков с помощью героев

           - формирование понимания важности владения несколькими языками,  что является мотивом к изучению марийского и английского языков

           - формирование у обучающихся уважительного отношения к одноклассникам, к культуре родного края и стран изучаемого языка

  1. Регулятивные:

     - формирование постановки новых учебных задач

     - использование изученного материала в новых ситуациях

     - осуществление оценивания результатов деятельности одноклассников

  1. Познавательные:

- умение ставить цель

- обобщение

- применение слов и словосочетаний, синтаксических конструкций в ситуациях общения

- нахождение в учебниках нужной информации в рамках изучаемой темы

  1. Коммуникативные:

     - планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками

     - владение диалогической речью

Ход урока:

1. Организованное начало урока.

Т - Салам лийже! Шичса.

Т - Йоча-влак, тиде ко?

Й - Салика.

Т - Салика деке таче йолташыже Англий гыч толеш. Те англичан йылмым паледа? Саликан йолташыжым мемнан рудоланан достопримечательностьшо дене палдараш кулеш. Те мыланем полшеда?

Й - Полшена.

Т - А те могай достопримечательностьым паледа?

Й - Кремль, тоштер-влак, Шкетан лумеш театр.

Т - Шкетан лумеш театр тений могай лумгечым палемда?

Й - 29 ноябрьыште театрлан 95 ий темеш.

Т - Чын. Тугеже урокышто мо нерген кутыраш туналына? Мом пален налшаш улына?

Й -

Т - Чын. Саликан йолташыжым пайремыш ужына мо? Пайремыш полек деч посна каяш лиеш мо?

Й - Уке.

Т - Мемнан полекна пайрем газет лиеш. Таче урокышто шке кидда дене пайрем газетым ямдылышаш улыда. Тыланда планым пуэна, тудын почеш пашам ышташ туналыда.

T. -  Good morning children

Pp – Good morning, Good morning, Good morning to you

        Good morning, dear teacher, I’m glad to see you

T. – You know, I’m not alone. Do you remember our friend from London? What’s his name?

Pp – Robin

T – Yes, you are right! And what are you talking about now?

Pp – Sights of Yoshkar – Ola

T – And what about London! Do you know any sights of London?

Pp – Westminster Abbey, Tower of London,…, Globus Theatre

Т – Now open your books and match the sights of London

Т - Йоча-влак, Йошкар-Олаште Шкетан театрым аклат, а Лондонышто Глобус театрым. (доскаште фото)

2. Икымше лаштык – театрын историйже.

2.1. Газетым лумдымаш.

Т - Урок туналтышыште ме пайрем газетым ямдылыме нерген ойлышна. Кызыт тыланда газетлан лумым шонаш кулеш. Тендан ончылныда паша план уло. Тиде план почеш таче пашам шуктышаш улыда.

Т - Те могай луман газетым луктыда?

Й - Театрым йоратыше-влак.

Т - А те?

Й - Республикын кугешнымашыже.

Т - Газетышкыда моторын возен шындыза.

Т - Кажне театрын шке эртыкше (историйже) уло. Шкетан театрын эртыкше нерген Михайлова Таня ден Ильина Ангелина каласкален пуат.

2.2. Йоча-влакын каласкалымышт.

2.3. Каласкалыме почеш паша.

Слайдыште

  • Театрын шочмо кечыже кунам? (29.11.1919)
  • Икымше спектакльын лумжо. (Закон шумлык)
  • Икымше театр полатым кунам чоненыт? (1926 ийыште)
  • 1948 ийыште театрлан кон лумжым пуымо? (Шкетанын лумжым)
  • Тиде театр кушто верлана? (Ленин площадьыште)
  • Могай спектакль 75 ий наре сцене гыч ок коран?

Т - Молодцы!

2.4. «Салика» спектакль гыч фрагментым ончымаш.

Т - Кызыт ме тендан дене «Салика» спектакль гыч суан куштымашым ончалына.

Т - Келшыш?

Физкультминутка

2.5. Театрыште шкем кучымаш.

T – Have you ever been to the theatre?

Pp – Yes/No

T – Let’s remember some rules how to behave in the theatre? So you’ll see small scenes. Your task is to find mistakes in behavior in the theatre. First let’s remember the modal verb “должен”

Pp – must

T – What is the English for “не должен”?

Pp – mustn’t

T – That’s right! Let’s see the scenes.

(children play small scenes)

  1. Chocolate.

You mustn’t eat during the performance.

  1. Seating.

You must go to your seat face to face.

  1. Telephone.

 

       You must switch off your phone.

3. Кокымшо лаштык – кучык сценкым модмаш.

Т - Шкем театрыште кучымо нерген правилым паледа. Спектакльыште ко модеш? (Актер).

Т - Кызыт ме тендан дене шке актер лийын ончена.

3.1. Модмаш.

С.Г.Чавайнын «Соснаигын изаже» ойлымашыже почеш йоча-влак сценкым модын ончыктат.

4. Кумшо лаштык – пайрем газетым лукмаш.

4.1. Пайрем газетым лукмаш.

Т - Йоча-влак, пайрем газетым лукташ жап.

 T. – You must have each part of your plan in your newspaper!

(«Салика» спектакль гыч сем йонга).

4.2. Шке пашам аралымаш.

(йоча-влак шке пашаштым аралат).

5. Аклымаш.

 T – Let’s give marks to the groups for your newspapers. You can see the pictures of the theatre on your tables. What colour are they?

Pp – Green, yellow, red.

Т - Тыланда икте-весын газетым аклыман. Келша гын, ужар тусаным пижыктеда; келша, но эше ала-мом ешарыман – нарынче тусаным; ок келше гын – йошкар тусаным. Салика ден Робин тыгак тендан пашадам аклат.

T – Children, Robin likes your work very much and he wants to invite you to see London sights!

Pp – Thank you

Т - Тиде газетшым молан ыштышна? Салика ден Робинлан пайрем газетым пуэна, нуно театрым саламлаш каят. Айста нунын дене чеверласена. Чеверын.

T – Let’s say good bye to Robin and Salica!

Pp – Чеверын. Good Bye

6. Монгысо паша.

  • Йошкар-Оласе вес театр нерген ешартыш материалым муаш
  • Театр нерген синквейным шонаш
  • Театрыште шкем кучымо нерген правилым марла возаш
  • Глобус театр нерген презентацийым ышташ (англ)
  • Театр нерген почеламутым муаш (англ)

7. Рефлексий.

Т – Урокышто шындыме цель ден задачым шуктышна мо? Мом пален налда?

Й -

Т – Урок тыланда келшен гын, театрыш каяш ямде улыда гын, смайликым театр полатыш пижыктыза.

Й – пижыктат

Т – Ужам, те чыланат театрыш каяш ямде улыда, урок тыланда келшен.

Т – Do you remember Robin invited you to see London sights.

T – Каена мо?

      Чеверын. Вес гана ужмешке!

Т – The lesson is over good bye.

Pp – Good bye

